Proč darovat
Může to potkat každého – Vaši rodinu, Vaše přátele, Vás. Dva ze tří lidí jsou odkázáni během svého života na výrobky z krevní plasmy, které jim zachrání život.
Pobočka se nachází v OC Chodov (stanice metra C - Chodov)
Po - Pá | 7:00 - 19:00 |
So | 8:00 - 13:30 |
Ne | Zavřeno |
Pobočka se nachází v OC Černý Most (stanice metra B - Černý Most)
Po - Pá | 7:00 - 19:00 |
So | 8:00 - 13:30 |
Ne | Zavřeno |
Plasma je tekutá část krve a tvoří cca 55% jejího objemu, zbývající část představují červené a bílé krvinky a krevní destičky.
Plasma je tvořena z 91% vodou. Obsahuje více než 120 různých proteinů plnících životně důležité funkce, jako např. ochrana proti infekcím nebo srážení krve při poraněních.
Proces, při kterém se plasma získává, se nazývá plazmaferéza. V průběhu plazmaferézy se z krve odděluje tekutá plasma a dárci se vrací jeho červené a bílé krvinky a krevní destičky zpět.
Krevní plasmu nelze vyrobit synteticky.
Proto jsou tisíce nemocných lidí odkázány na pomoc dobrovolných dárců plasmy.
Příště se to může týkat právě vás.
Dvě třetiny lidí se v průběhu života dostanou do situace, kdy potřebují krevní plasmu. Výrobky a léky z ní denně zachraňují lidské životy. Krevní plasma je však nenahraditelná. Nelze ji vyrobit v laboratořích, nelze ji vypěstovat. Lze ji jen darovat.
Staňte se zachráncem i vy, staňte se dárcem.
Plasmy je dlouhodobý nedostatek a potřeba neustále roste. Ani Evropa není soběstačná v odběrech plasmy pro výrobu krevních derivátů.
Vaše rozhodnutí stát se dárcem plasmy je proto velmi důležité. Na lécích vyrobených z plasmy závisí zdraví i životy mnoha tisíců pacientů.
Dárci krve a plasmy musí splňovat stanovená zdravotní a sociální kriteria.
Ta jsou stanovena normami české legislativy a normami Evropské unie.
Celosvětově se na tvorbě těchto kriterií podílí zejména Mezinárodní organizace pro terapii plasmou.Tato organizace uvádí své požadavky v tzv. Standartech, které se týkají jednotlivých oblastí dárcovství.
I z těchto dokumentů vycházejí zdravotní a sociální kritéria, která jsou používána při výběru vhodných kandidátů na dárcovství krve a plasmy.
Na každý odběr plazmy je potřeba si vyhradit dostatek času a být připravený.
Dárce musí být zdráv a také je velmi důležitý dostatečný přísun tekutin, jídla a spánku.
Při odběru plasmy je od dárce plasma získávána z plné krve v plasmaferetickém přístroji pomocí jednorázového odběrového setu. Pevné součásti krve (červené a bílé krvinky, krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces trvá v dárcovském centru cca. 45 minut.
Pro opakované dárce pravidelně připravujeme zajímavé benefity. Pro přehled o aktuálně probíhajících akcích sledujte naše internetové stránky.
Letní akce 4+1
Pokud v červenci a srpnu absolvujete 4 úspěšné odběry, u pátého odběru v září od nás dostanete dárek, který Vás zcela jistě potěší.
Teplota na odběrovém sále se udržuje jen kolem 20°C záměrně.
Při vyšší okolní teplotě dochází k rozšíření cév a zvyšuje se riziko náhlého poklesu krevního tlaku, slabosti a ztráty vědomí.
Fyziologický roztok se po odběru podává k doplnění objemu krve a udržení optimální krevního tlaku.
Roztok je aplikován ohřátý na tělesnou teplotu. Ohříváním roztoku zvyšujeme komfort dárce po odběru.
Doplňování tekutin formou nápojů je i v průběhu odběru plasmy důležité, aby nedošlo k náhlému poklesu krevního tlaku s projevy slabosti a ztráty vědomí.
Pro naše dárce máme v DCCH a DCCM v nabídce širokou škálu nápojů, ze které si každý dárce může vybrat podle své chutě.
Hygiena je při darování plasmy základní požadavek.
Proto se při odběru pracuje výlučně se sterilními jednorázovými pomůckami takzvaným uzavřeným způsobem. Dárce, ani jeho krev se nikdy nedostane do styku s krví jiného dárce.
Tím je vyloučen eventuelní přenos choroboplodných zárodků.
Odběr je možný jednou za 14 dní.
Plasma je používána k výrobě životně důležitých léků.
Po odběru se šokově hluboce zmrazí a následně se ve farmaceutických továrnách zpracovává ve frakcionačních kotlech o objemech až 10 tisíc litrů. Různými fyzikálně chemickými postupy se izolují jednotlivé frakce proteinů – albuminy, globuliny a koagulační faktory. Ty se dále čistí a koncentrují až do formy konečného léčiva.
Po - Pá | 7:00 - 19:00 |
So | 8:00 - 13:30 |
Ne | Zavřeno |
Pobočka se nachází v OC Chodov (stanice metra C - Chodov)
Chceme Vás informovat o naší další akci pro Vás. Jak jistě víte, po několika dlouhých letech se skupina Rolling Stones opět rozhodla navštívit Prahu a odehrát zde jeden ze svých, už možná posledních, koncertů. I když si uvědomujeme, že tento styl hudby se (už) nemusí líbit každému,…
Číst víceTéměř každý někdy slyšel o poruše srážlivosti krve. Ale málokdo si už uvědomuje, o jak nebezpečné onemocnění se jedná. Nebo jak se hemofilie léčí. Pronikněte do hlubin nemoci, proti které můžete bojovat darováním krevní plasmy!
Číst víceKrevní plasma si zaslouží vaši pozornost! Tekutina, jíž se přezdívá „dar života“ nezachraňuje jen lidi po celém světě. Je také fascinujícím tématem, o němž se vyplatí vědět víc. Pronikněte s námi pod pokličku základní a nenahraditelné surovině pro výrobu řady životně důležitých léků.
Číst víceUrčitě i vás před každou novou zkušeností napadá řada otázek. V případě odběru krevní plasmy tomu zřejmě nebude jinak. Vybrali jsme proto 5 nejčastějších otázek, jež trápí řadu prvodárců, abychom na ně odpověděli, ukonejšili vaši zvědavost a možná zahnali strach z odběru plasmy.
Číst víceNe všichni mají možnost, ne-li přímo privilegium plazmu darovat a stát se hrdinou zachraňujícím životy. Za jakých okolností se nemůžete zařadit mezi dárce? Kdy je omezení jen dočasné a kdy trvalé? Pojďme se na to podívat.
Číst více Lidé na celém světě se spoléhají na léky připravené z lidských plazmatických bílkovin, které se používají k léčbě nemocí a zranění. Normy dobrovolné organizace IQPP pomáhají zajistit, že odebraná lidská zdrojová plazma je té nejvyšší kvality. Ve střediscích s certifikátem IQPP je pravidelně kontrolováno dodržování norem.
Dárci musí prokázat, že bydlí v oblasti, kterou odběrové místo určilo pro nábor dárců.
Norma pro řízení dárcovstvíDárci smí darovat krevní plazmu pouze v předem stanovených časových intervalech, aby ochránili své zdraví a kvalitu získávané zdrojové plazmy. Tyto intervaly se mohou lišit podle aktuálně platné národní legislativy.
Norma pro vzdělávání dárcůStřediska nabízejí vzdělávání které podporuje zdravý životní styl dárců.
Norma pro kvalifikaci dárcůPotenciální dárci musejí v průběhu šesti měsíců absolvovat dvě různá vyšetření, včetně testu na žloutenku typu B, C a HIV virus.
Norma pro národní registr zamítnutých dárců (pouze pro USA, Kanadu a Českou republiku)Jakýkoliv dárce, u kterého je pozitivní výsledek testu na žloutenku typ B, C nebo virus HIV, bude vložen do národní databáze a dárcovství mu bude zakázáno.
Norma pro virové markeryZaměřuje se na důležitost získávání zdrojové plazmy od nízkorizikové populace.
Norma pro vzdělávání a školení pracovníkůVšichni zaměstnanci odběrových míst musí absolvovat vstupní a průběžná podrobná školení o bezpečnosti, zákonných požadavcích a postupech.
Norma pro odborná odběrová zařízení pro sběr krevní plazmyVyžaduje, aby všechna odběrová místa pro získávání zdrojové plazmy udržovala vysokou úroveň profesionality a kvalitu s ohledem na čistotu, bezpečnost a vzhled.
Zajišťování kvalityVyžaduje, aby střediska řešila stížnosti a dodržovala Správnou výrobní praxi.
Naše společnost Europlasma s.r.o. je členem SDRUŽENÍ PRO PLAZMAFERÉZU, které zastupuje v České republice společné zájmy jejích členů. Především se zasazuje, aby činnost v oboru odběru a zpracování lidské krevní plazmy byla prováděna v souladu s nejnovějšími medicínskými i zdravotně-ekonomickými poznatky. Za účelem dosažení těchto cílů určují členové za předmět činnosti zájmového sdružení následující aktivity:
Pro víc informací navštivte náš web: http://www.plazmafereza.cz/.